Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy sędziowie muszą radzić o polityce?

22 maja 2024 | Sądy i Prokuratura | Ryszard Sadlik

Zapowiadana zmiana usp mająca polegać na skreśleniu art. 9d w istocie niewiele zmienia.

Wśród zapowiadanych zmian w przepisach ustawy o ustroju sądów powszechnych pojawiła się informacja o uchyleniu przepisu zakazującego organom samorządu sędziowskiego podejmowania uchwał o charakterze politycznym. Zmiana ta ma służyć wzmocnieniu roli tego samorządu. Wątpliwe jednak, czy jest to słuszny kierunek. Nie wydaje się bowiem celowe, aby samorząd sędziowski zajmował się sprawami politycznymi i angażował w walkę różnych sił politycznych.

Przypomnieć warto, że tzw. ustawą kagańcową (przez innych zwaną walentynkową, gdyż weszła w życie 14 lutego 2020 r.) wprowadzono do usp przepis art. 9d, według którego przedmiotem obrad kolegium i samorządu sędziowskiego nie mogą być sprawy polityczne, w szczególności zabronione jest podejmowanie uchwał podważających zasady funkcjonowania władz Rzeczypospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów. Jak się wydaje, przepis ten był odpowiedzią na podejmowane uchwały zgromadzeń oraz kolegiów podważające nową KRS, kwestionujące postępowania konkursowe czy atakujące inne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12879

Wydanie: 12879

Spis treści
Zamów abonament