Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydatkowanie pieniędzy przez organizacje pożytku publicznego

28 maja 2024 | Administracja i samorząd | Dawid Feliszek

Każdy ma możliwość wskazania organizacji pożytku publicznego, do której może trafić 1,5 proc. kwoty podatku wykazanej w rocznym zeznaniu podatkowym. Zasady wydatkowania tych środków nie są ściśle uregulowane. Powstaje pytanie, na jakie cele OPP mogą je spożytkować.

Prawo do gromadzenia środków w ramach 1,5 proc. podatku PIT jest elementem wyróżniającym i w zasadzie główną cechą organizacji pożytku publicznego.

Gromadzenie środków

Przywilej ten wynika z art. 27 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zgodnie z którym podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może, na zasadach i w trybie określonym w przepisach odrębnych, przekazać 1,5 proc. podatku obliczonego zgodnie z odrębnymi przepisami na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Ile to jest

Przy rocznych przychodach z PIT na poziomie 135 mld złotych jest to zatem łączna kwota prawie 2 mld złotych, o które mogą postarać się OPP. Nic dziwnego więc, że organizacje rok w rok przygotowują różnego rodzaju kampanie promocyjne mające zachęcić podatników do przekazania swojej części podatku właśnie do tych organizacji. W ramach tych kampanii niejednokrotnie informują, jaki jest ich profil działalności lub nawet przedstawiają konkretne cele, na jakie chcą spożytkować otrzymane środki. Pozostaje zatem otwarta kwestia w jaki sposób organizacje pożytku publicznego mogą dysponować zgromadzonymi środkami.

Szeroki zakres zadań

Zakres wydatkowania środków otrzymanych przez OPP w ramach 1,5 proc. podatku ustawodawca wyznaczył...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12884

Wydanie: 12884

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament