Nowe wyzwania dla cyberobrony
W walce z zagrożeniami w cyberprzestrzeni strategiczne znaczenie zyskuje sztuczna inteligencja. A misja biznesowa firm staje się kluczowa dla przeciwdziałania praniu pieniędzy.
Zagrożenia związane z cyberprzestępczością rosną skokowo. Wśród najważniejszych powodów są rozwój i popularyzacja nowych technologii, w tym generatywnej sztucznej inteligencji (AI), w administracji, gospodarce, biznesie i naszym życiu codziennym. To z jednej strony oznacza, że rośnie liczba potencjalnych celów dla cyberprzestępców, a z drugiej, że wykorzystywane przez nich rozwiązania są coraz bardziej wyrafinowane. Kolejny powód to niespokojna sytuacja geopolityczna.
Przekrojowy obraz przynosi zaprezentowane niedawno sprawozdanie pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa za 2023 rok. Jego autorzy podsumowali skalę działania poszczególnych CSIRT (ang. Computer Security Incident Response Team – Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego) poziomu krajowego.
I tak np. w 2023 r. liczba obsłużonych przez CSIRT NASK incydentów wzrosła aż o ponad 100 proc.: w ub.r. już ponad 80 tys. wobec niecałych 40 tys. w 2022 r. i ok. 30 tys. w 2021 r. Jednym z najistotniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa są ataki APT (ang. Advanced Persistent Threat – wielostopniowe, długotrwałe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta