Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawdzenie kontrahenta – jak się zabezpieczyć, rozpoczynając współpracę z innymi firmami?

28 maja 2024 | Biznes | Zbigniew Pindel Monika Strzelecka-Kiray
autor zdjęcia: Wojtek Lesiak
źródło: Rzeczpospolita
Coraz częściej w kontekście weryfikacji kontrahentów słyszy się o sztucznej inteligencji
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Coraz częściej w kontekście weryfikacji kontrahentów słyszy się o sztucznej inteligencji
autor zdjęcia: mat. pras. (2)
źródło: Rzeczpospolita

W pewnych przypadkach brak weryfikacji może oznaczać szereg problemów, w tym możliwość nałożenia sankcji publicznoprawnych, a nawet kary więzienia.

Wszyscy zgadzają się ze stwierdzeniem, że należy sprawdzić swojego kontrahenta przed rozpoczęciem z nim współpracy. Praktyka pokazuje jednak, że rozumienie tej weryfikacji (w szczególności jej zakresu) jest bardzo różne u poszczególnych przedsiębiorców. Można natomiast zaryzykować stwierdzenie, że jeśli przedsiębiorca nie zmienił zasad weryfikacji kontrahentów w ostatnich dwóch–trzech latach, to niemal na pewno jego procedury nie są prawidłowe.

W pierwszej kolejności można wskazać, że nie ma w Polsce ogólnego przepisu prawnego, który wprost nakłada obowiązek weryfikacji kontrahenta (poza instytucjami obowiązanymi w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy). Jednak w pewnych przypadkach brak weryfikacji może oznaczać szereg problemów, w tym możliwość nałożenia sankcji publicznoprawnych, a nawet kary więzienia.

W pewnym uproszczeniu można wyróżnić kilka rodzajów weryfikacji: płatniczą, formalnoprawną oraz podatkową. Weryfikacja pod kątem zdolności płatniczej – mimo iż jej brak nie jest obarczony żadnymi sankcjami publicznoprawnymi – jest z oczywistych względów przeprowadzana najczęściej. To pokazuje, że zagrożenie nawet najbardziej dolegliwymi sankcjami nie jest bardziej skuteczne niż ryzyko braku zapłaty za towar czy usługę. Praktyka ostatnich lat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12884

Wydanie: 12884

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament