Weryfikacja to konieczność
Staranne sprawdzenie kontrahenta i odpowiednia umowa może uchronić nas przed jego finansową nierzetelnością.
Początkowym etapem nawiązywania współpracy z nowym podmiotem powinna być jego weryfikacja. Możemy jej dokonać w oparciu o dwie grupy źródeł informacji. Pierwszą z nich można określić jako „miękka” weryfikacja kontrahenta. Sprawdzamy tu przede wszystkim opinie o podmiocie czy posiadane przez niego referencje. Opinie, choć mogą być niewiarygodne, często pozwolą ustrzec się przed wyjątkowo nieuczciwym partnerem biznesowym. Warto zwrócić uwagę na portfolio klientów, na rzecz których nasz potencjalny kontrahent świadczył już swoje usługi – szczególnie cenną pozytywną informacją może być dotychczasowa współpraca z podmiotami publicznymi lub międzynarodowymi, które zwykle stawiają wysokie wymagania dla swoich kontrahentów. Innym aspektem, który powinien przemawiać na korzyść rzetelności potencjalnego partnera biznesowego, jest członkostwo w stowarzyszeniach, samorządach, konfederacjach czy związkach branżowych – obecność w tego rodzaju szanowanym podmiocie daje pewną rękojmię rzetelności naszego potencjalnego kontrahenta.
Druga z prawnego punktu widzenia główna grupa źródeł informacji to publiczne rejestry zarówno bezpłatne, jak i komercyjne. Weryfikację kontrahenta powinniśmy zacząć od sprawdzenia go w rejestrze – zależnie od formy prawnej w Krajowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta