Fiskus próbuje ograniczyć przywilej
Ulga dla szybkiej sprzedaży mieszkań spadkowych obejmuje oboje małżonków, nawet gdy spadkobiercą był jeden.
Naczelny Sąd Administracyjny wydał bardzo ważny wyrok dla małżonków, którzy mają w planach rozszerzenie wspólnego majątku o nieruchomość nabytą przez jedno z nich w spadku. Sąd nie tylko znów potwierdził, że taka operacja jest neutralna podatkowo. Ponadto po raz pierwszy nie zgodził się na ograniczanie przez fiskusa przywilejów przy szybkiej sprzedaży odziedziczonych nieruchomości.
Ręka w rękę
Spór w sprawie zaczął się od wniosku o interpretację podatkową małżeństwa. Wyjaśnili, że jedno z nich, tj. mąż, w 2017 r. dostało w spadku po matce mieszkanie. Zmarła była właścicielem lokum od 2011 r. Zgodnie z przepisami mieszkanie było wyłączną własnością męża, bo majątek nabyty m.in. w spadku nie wchodzi z automatu do majątku wspólnego małżonków. W styczniu 2018 r. mężczyzna postanowił jednak darować je do majątku objętego ustawową wspólnością majątkową małżeńską. Dwa lata później małżonkowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta