Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klimat a nowe podejście do upraw

28 maja 2024 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
Ze względu na coraz wyższe średnie temperatury i nierównomierne opady rolnicy coraz częściej zmuszeni są do nawadniania upraw, co obarcza produkcję rolną coraz większym ryzykiem, a rolników obciąża wyższymi nakładami
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Ze względu na coraz wyższe średnie temperatury i nierównomierne opady rolnicy coraz częściej zmuszeni są do nawadniania upraw, co obarcza produkcję rolną coraz większym ryzykiem, a rolników obciąża wyższymi nakładami

Rolnictwo zrównoważone jest odpowiedzią na gwałtowne zmiany klimatyczne. Dla rolników oznacza zmianę sposobu upraw, ale i szansę na budowę marki polskich produktów.

Prognozy dotyczące zmian klimatycznych nie napawają optymizmem. Obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wzrost globalnej temperatury o 2 stopnie Celsjusza do 2050 r. w porównaniu z erą przedprzemysłową oraz wzrost o 1 stopień Celsjusza średniej globalnej temperatury między 2020 a 2050 r. – Na świecie spowoduje to m.in. wzrost poziomów mórz oraz rekordowe temperatury powietrza, również takie, które są niebezpieczne dla ludzi. Zwiększy się także intensywność parowania, co spowoduje zaburzenia w gospodarce wodnej. Zmiany szczególnie odczuje rolnictwo – czytamy w raporcie „Klimat rosnących strat” Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Jego autorzy zauważają, że wedle prognoz wzrośnie częstotliwość suszy ekologicznej i rolniczej. – Susze wiążą się z poważnymi konsekwencjami dla rolnictwa, przykładowo susza w 2019 r. w Polsce obniżyła plony o ok. 20 proc. – czytamy w raporcie PIU.

Zmiany klimatyczne oznaczają też jednak wzrost liczby i gwałtowności innych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Huragany, tornada, obfite deszcze, powodzie, podobnie jak susze, niszczą plantacje, zasiewy, negatywnie odbijają się na zbiorach i prowadzą do pogłębiających się niedoborów żywności, szczególnie w uboższych częściach świata.

Odpowiedzią na te wyzwania ma być m.in. rolnictwo zrównoważone. – Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12884

Wydanie: 12884

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament