Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe interpretacje o zrzutkach. Czy wpłaty są opodatkowane?

28 maja 2024 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

Fiskus zmienił zdanie w sprawie zbiórek w internecie. Efekt może być taki, że beneficjenci zapłacą PIT.

Jeśli nie można zidentyfikować, kto dokładnie przekazuje pieniądze, to wpłaty nie są darowiznami. Takie jest najnowsze stanowisko skarbówki. Zdaniem ekspertów może to spowodować, że wpłaty na internetowych zbiórkach zostaną opodatkowane PIT.

Jeśli nie darowizna, to będzie PIT

– Skoro wpłata nie jest darowizną, to nie stosujemy ustawy o podatku od spadków i darowizn. Otrzymane pieniądze trzeba rozliczyć zgodnie z ustawą o PIT – mówi Wojciech Jaciubek, adwokat i doradca podatkowy w kancelarii Marszałek i Partnerzy – Adwokaci.

– A z niej wynika, że wpłaty są opodatkowane – wskazuje Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. Podkreśla, że najnowsze interpretacje fiskusa dotyczą youtuberów zamieszczających na swoich kanałach różne filmy. – Ale zmiana stanowiska skarbówki może uderzyć nie tylko w tych, którzy są aktywni na popularnych portalach, takich jak YouTube, Instagram czy Patronite, i dostają pieniądze od swoich fanów. Może dotknąć także zbierających w internecie pieniądze na operację, turnus rehabilitacyjny czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12884

Wydanie: 12884

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament