Budowa elektrowni atomowych. Co z gwarancjami zapłaty dla wykonawców?
Nowy rząd nie zrewidował planów poprzedników i kontynuuje przygotowania do wbicia łopaty na budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Potencjalni wykonawcy powinni jednak zwrócić uwagę na niedostrzegany szczegół, mający istotne znaczenie dla ich płynności i stabilności finansowej.
Jeszcze nie tak dawno głośno było o zmianach w przepisach kodeksu cywilnego (k.c.) dotyczących gwarancji zapłaty dla wykonawców umowy o roboty budowlane, kiedy inwestorem jest Skarb Państwa (zmiana do art. 6491 §1 k.c., która weszła w życie 16 października 2023 r.). Eksperci powszechnie wyrażali dezaprobatę dla wprowadzanych zmian, wskazując na brak uzasadnienia dla wyłączenia Skarbu Państwa z kręgu podmiotów obowiązanych do przedłożenia gwarancji zapłaty, zabezpieczających płynność finansową wykonawców. Mimo negatywnego stanowiska branży budowlanej przepisy w tym zakresie zostały utrzymane, a wykonawcy zaakceptowali nowe realia rynkowe. Mało kto jednak zauważył, iż przepisy ustawy zmieniającej kodeks cywilny wprowadziły nowe regulacje w ramach ustawy z 29 czerwca 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, czyli tzw. „specustawy atomowej”, a więc przepisów regulujących proces realizacji inwestycji atomowych w Polsce.
∑ Bez gwarancji zapłaty także w procesie realizacji inwestycji atomowej. Skutki mogą odczuć polscy wykonawcy i dostawcy
Zgodnie z nowym przepisem art. 44a specustawy, przepisów dotyczących gwarancji zapłaty w toku realizacji umów o roboty budowlane nie stosuje się do umów o roboty budowlane dotyczących inwestycji w zakresie budowy obiektu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta