Przedsiębiorca w upadłości. Co dzieje się z patentami?
Patenty są istotnym narzędziem w budowaniu innowacyjnej gospodarki. Prawo z patentu jako dobro niematerialne wchodzi do masy upadłości. Do masy upadłości wejdzie także prawo do uzyskania patentu czy prawo pierwszeństwa uprzedniego do jego uzyskania.
Patent w polskim prawie jest formą ochrony prawnej wynalazku. Zgodnie z definicją prawną jest to uprawnienie udzielone przez urząd patentowy, na podstawie którego jego posiadacz ma wyłączne prawo do korzystania z wynalazku na określonym terytorium i przez określony czas, zazwyczaj do 20 lat od daty zgłoszenia. Dzięki temu uprawniony może czerpać korzyści z inwestycji w badania i rozwój, ponieważ zostaje wyposażony w środki ochrony przed nieuprawnionym wykorzystaniem jego wynalazku przez konkurencję.
∑ Prawo do ubiegania się o patent
Obok prawa z patentu prawo chroni także prawo do ubiegania się o jego przyznanie. Źródłem jego powstania jest samo dokonanie wynalazku. Co do zasady pierwotnie przysługuje twórcy, ewentualnie współtwórcom wspólnie. Prawo do uzyskania patentu (podobnie prawa ochronnego albo prawa z rejestracji) ma charakter ekspektatywy. Jest to prawo cywilne, podmiotowe, bezwzględne, majątkowe, zbywalne, dziedziczne i podlegające egzekucji, a zatem wchodzi do masy upadłości. Prawo to może być zbyte przez syndyka zarówno przed dokonaniem zgłoszenia do Urzędu Patentowego RP, jak i po jego dokonaniu. W tym ostatnim przypadku oprócz umowy przenoszącej prawo do uzyskania patentu konieczne jest złożenie w Urzędzie Patentowym pisma zawierającego wniosek o zmianę zgłaszającego oraz dołączenie umowy potwierdzającej zmianę uprawnionego ze zgłoszenia. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta