Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorca w upadłości. Co dzieje się z patentami?

07 czerwca 2024 | Biznes | Piotr Kieloch Agnieszka Lewandowska

Patenty są istotnym narzędziem w budowaniu innowacyjnej gospodarki. Prawo z patentu jako dobro niematerialne wchodzi do masy upadłości. Do masy upadłości wejdzie także prawo do uzyskania patentu czy prawo pierwszeństwa uprzedniego do jego uzyskania.

Patent w polskim prawie jest formą ochrony prawnej wynalazku. Zgodnie z definicją prawną jest to uprawnienie udzielone przez urząd patentowy, na podstawie którego jego posiadacz ma wyłączne prawo do korzystania z wynalazku na określonym terytorium i przez określony czas, zazwyczaj do 20 lat od daty zgłoszenia. Dzięki temu uprawniony może czerpać korzyści z inwestycji w badania i rozwój, ponieważ zostaje wyposażony w środki ochrony przed nieuprawnionym wykorzystaniem jego wynalazku przez konkurencję.

∑ Prawo do ubiegania się o patent

Obok prawa z patentu prawo chroni także prawo do ubiegania się o jego przyznanie. Źródłem jego powstania jest samo dokonanie wynalazku. Co do zasady pierwotnie przysługuje twórcy, ewentualnie współtwórcom wspólnie. Prawo do uzyskania patentu (podobnie prawa ochronnego albo prawa z rejestracji) ma charakter ekspektatywy. Jest to prawo cywilne, podmiotowe, bezwzględne, majątkowe, zbywalne, dziedziczne i podlegające egzekucji, a zatem wchodzi do masy upadłości. Prawo to może być zbyte przez syndyka zarówno przed dokonaniem zgłoszenia do Urzędu Patentowego RP, jak i po jego dokonaniu. W tym ostatnim przypadku oprócz umowy przenoszącej prawo do uzyskania patentu konieczne jest złożenie w Urzędzie Patentowym pisma zawierającego wniosek o zmianę zgłaszającego oraz dołączenie umowy potwierdzającej zmianę uprawnionego ze zgłoszenia. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12892

Wydanie: 12892

Spis treści
Zamów abonament