Widziane oczami wyobraźni
Czasopismo „Science” opublikowało artykuł o wynikach badania dotyczącego 126 tys. plotek zamieszczonych na Twitterze w latach 2006–2017 i rozprzestrzenionych przez 3 miliony osób.
Wniosek? „Fałsz rozchodzi się szybciej i dalej niż prawda we wszystkich kategoriach informacji (...). Fałszywe wiadomości są bardziej nowatorskie od prawdziwych, przez co siła ich przekazu jest większa”. Także archeologia dostarcza dowodów na potwierdzenie prawdziwości tych słów.
W fachowym czasopiśmie „Cambridge Archaeological Journal” ukazał się zbiorowy artykuł, którego autorzy twierdzą, że przeniknęli tajemnice geometrycznych znaków występujących w dużej liczbie na ścianach grot, towarzyszących wizerunkom zwierząt i ludzi z epoki lodowej, sprzed 36–15 tys. lat.
Trudno nie unieść brwi ze zdumienia przy lekturze już pierwszych zdań artykułu (ukazał się 5 stycznia 2023 r.), ponieważ autorzy, pisząc o czasach „jaskiniowców”, o tzw. paleolicie, starszej epoce kamienia, wciąż jeszcze łupanego, a nie gładzonego, mówią o „pierwszym specyficznym do odczytania sposobie komunikowania się w Europie, czyli o pierwszym piśmie w dziejach Homo sapiens”. Trudno, aby nie budziło to wątpliwości, skoro pierwszą i najstarszą forma pisma jest pismo klinowe zrodzone na Bliskim Wschodzie, w Mezopotamii, około 5500 lat temu, w środowisku wysoko rozwiniętej cywilizacji i rolnictwa o co najmniej 5 tys. lat tradycji, gdy formowały się już pierwsze państwa. Jednak nie przeszkodziło to mediom prześcigać się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta