Niski dobrostan pracowników – współczesne zagrożenie dla polskich firm
Co piąty Polak w wieku 35–44 lata – według raportu „Dobrostan Polek i Polaków” opracowanego przez infuture.institute na zlecenie Benefit Systems – ocenia swój dobrostan jako niski lub bardzo niski. Badania wskazują, że wspieranie ich w pracy nad indywidualnym dobrostanem przekłada się na korzystniejsze wyniki dla firm, a tym samym całej gospodarki.
Ponad 60 proc. Polaków określa swój dobrostan jako co najwyżej średni. Najniżej oceniają go osoby w wieku 35–44 lata. Aż 21 proc. z nich przyznaje, że ich wellbeing jest na bardzo niskim lub niskim poziomie. Należą oni do tzw. pokolenia kanapki – są aktywni zawodowo, opiekują się małymi i dorastającymi dziećmi oraz często wspierają swoich starszych rodziców. Jednocześnie stanowią trzon siły roboczej, gdyż średnia wieku pracowników w Polsce – według danych Głównego Urzędu Statystycznego – wynosi nieco ponad 42 lata.
Wymagająca sytuacja rodzinna to jednak niejedyne zmartwienie polskich pracowników. Duży wpływ na ich poziom dobrostanu wywierają czynniki zewnętrzne oddziałujące w skali makro. – Żyjemy w czasach polikryzysu: geopolitycznego, gospodarczego, klimatycznego, zdrowotnego… Niezaprzeczalnie mają one wpływ na życie każdego z nas – mówi Emilia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta