Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpieczniejsze nie znaczy bezpieczne

07 czerwca 2024 | Rzecz o historii | Tomasz Nowak
„W tamtym czasie był to powszechny widok w całym Wietnamie. Nie byliśmy wyjątkowi” – powiedziała uwieczniona na zdjęciu Nguyen Thi Kim Lien (z lewej, na pierwszym planie)
autor zdjęcia: Kyōichi Sawada /be&w
źródło: Rzeczpospolita
„W tamtym czasie był to powszechny widok w całym Wietnamie. Nie byliśmy wyjątkowi” – powiedziała uwieczniona na zdjęciu Nguyen Thi Kim Lien (z lewej, na pierwszym planie)

Zdjęcie „Flee to Safety”, wykonane w 1965 r., pokazuje uciekającą przez rzekę wietnamską matkę z dziećmi. Zagrażały im amerykańskie bomby. Na drugim brzegu czekał fotograf Kyōichi Sawada, który uwiecznił ich dramat.

Wojna w Wietnamie była głównym konfliktem zimnej wojny. Oficjalnie toczyła się między Wietnamem Północnym a Wietnamem Południowym, przy czym północ była wspierana przez Związek Radziecki, Chiny i inne państwa komunistyczne, podczas gdy południe znajdowało się pod protekcją Stanów Zjednoczonych wraz z antykomunistycznymi sojusznikami. Tak naprawdę była to wojna zastępcza między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim.

Konflikt trwał prawie 20 lat (od 1 listopada 1955 r. do upadku Sajgonu 30 kwietnia 1975 r.) i rozprzestrzenił się na Laos i Kambodżę, gdzie również toczyły się wojny domowe, które ostatecznie zakończyły się w 1976 r. oficjalnym wejściem wszystkich trzech krajów do bloku komunistycznego.

Wojna pochłonęła ogromnie dużo ofiar: szacunkowa liczba zabitych wietnamskich żołnierzy i cywilów waha się od 966 tys. do 3 mln. W konflikcie zginęło także około 275–310 tys. obywateli Kambodży, 20–62 tys. Laotańczyków i 58 220 żołnierzy amerykańskich.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zniszczyły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12892

Wydanie: 12892

Spis treści
Zamów abonament