Bezpieczniejsze nie znaczy bezpieczne
Zdjęcie „Flee to Safety”, wykonane w 1965 r., pokazuje uciekającą przez rzekę wietnamską matkę z dziećmi. Zagrażały im amerykańskie bomby. Na drugim brzegu czekał fotograf Kyōichi Sawada, który uwiecznił ich dramat.
Wojna w Wietnamie była głównym konfliktem zimnej wojny. Oficjalnie toczyła się między Wietnamem Północnym a Wietnamem Południowym, przy czym północ była wspierana przez Związek Radziecki, Chiny i inne państwa komunistyczne, podczas gdy południe znajdowało się pod protekcją Stanów Zjednoczonych wraz z antykomunistycznymi sojusznikami. Tak naprawdę była to wojna zastępcza między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim.
Konflikt trwał prawie 20 lat (od 1 listopada 1955 r. do upadku Sajgonu 30 kwietnia 1975 r.) i rozprzestrzenił się na Laos i Kambodżę, gdzie również toczyły się wojny domowe, które ostatecznie zakończyły się w 1976 r. oficjalnym wejściem wszystkich trzech krajów do bloku komunistycznego.
Wojna pochłonęła ogromnie dużo ofiar: szacunkowa liczba zabitych wietnamskich żołnierzy i cywilów waha się od 966 tys. do 3 mln. W konflikcie zginęło także około 275–310 tys. obywateli Kambodży, 20–62 tys. Laotańczyków i 58 220 żołnierzy amerykańskich.
Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zniszczyły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta