Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Będzie można budować bliżej sąsiada

07 czerwca 2024 | Prawo co dnia | Karina Knorps-Tuszyńska

Inwestorzy, którzy po 15 sierpnia br. zamierzają złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, powinni uwzględnić aż dwie nowelizacje wchodzące w życie w tym samym miesiącu – podkreśla dr Agnieszka Grabowska-Toś, radczyni prawna.

15 sierpnia wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tzw. rozporządzenie WT). Dopuści ona stosowanie drewna przy wznoszeniu budynków oraz doprecyzuje mierzenie odległości obiektu od granicy działki. Co te zmiany oznaczają dla inwestorów?

Ta nowelizacja to kolejna zmiana warunków technicznych, która wejdzie w życie w jednym miesiącu. To sytuacja, powiedziałabym, niestandardowa, tym bardziej że od 1 sierpnia będą obowiązywały przepisy rozporządzenia nazywanego potocznie rozporządzeniem w sprawie tak zwanej patpodeweloperki, które również dotyczą odległości budynku od granicy działki. Inwestorzy, którzy po 15 sierpnia br. będą składali wnioski o pozwolenie na budowę, powinni uwzględnić jedną i drugą. Dlatego już teraz powinni przeanalizować, w jakim zakresie „dotkną” ich te zmiany i w jakim stopniu będą musieli dostosować opracowywany właśnie projekt budowlany do nowych przepisów.

Czy w kwestii odległości budynków od granicy działki budowlanej nowe przepisy łagodzą, czy zaostrzają dotychczasowe wymogi?

W mojej ocenie – łagodzą, ponieważ dzięki nim w istocie będzie można budować bliżej działki sąsiada. Nowelizacja wprowadza do § 12 ust. 1 rozporządzenia WT zapis, zgodnie z którym każdą płaszczyznę powstałą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12892

Wydanie: 12892

Spis treści
Zamów abonament