Unia próbuje ucywilizować nowe formy pracy
U podstaw nowej dyrektywy stanęły dwa cele: określenie właściwego i przejrzystego statusu zatrudnienia pracowników platform internetowych oraz ustanowienie przepisów dotyczących używania systemów algorytmicznych w miejscu pracy.
11 marca 2024 r Komisja Europejska przyjęła dyrektywę w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. Aby wyjaśnić, czego ona dotyczy warto nieco przybliżyć to pojęcie.
Praca świadczona w ramach współpracy za pośrednictwem platform internetowych polega na korzystaniu z aplikacji, która łączy konkretnego pracownika z końcowym odbiorcą zainteresowanym daną usługą. Dobrym przykładem działania takiego mechanizmu jest przewóz osób, gdzie taka forma usług rozwinęła się jako pierwsza. Na tym rynku działają znane już każdemu platformy, czyli start-upowi hegemoni tacy jak Uber czy Bolt. Innym przykładem są usługi dostawy jedzenia i zakupów reprezentowane przez Glovo, Uber Eats czy Wolt. Te gałęzie usług zostały praktycznie zmonopolizowane przez pracę za pośrednictwem platform internetowych. Aby dobrze zobrazować rozwój tej branży, warto posłużyć się liczbami. W Unii Europejskiej działa ok. 500 cyfrowych platform pracy, z których część to usługodawcy lokalni, natomiast wielu działa międzynarodowo, często na terenie wszystkich krajów UE. Sektor ten generuje również coraz większe dochody. Między rokiem 2016 a 2020 wzrosły one z około 3 mld euro do około 14 mld euro, a podczas pandemii Covid-19 powszechność platform wśród konsumentów oraz osób poszukających nowych form zarobkowania znacząco wzrosła.
Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta