Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzeby pracodawcy zmienią plany urlopowe

02 lipca 2024 | Poradnik prawny RZ | Maciej Pietrzycki

Pracodawca może przesunąć dni wypoczynku pracownika albo odwołać go z urlopu. Wyjątkowo szef ma też prawo narzucić podwładnemu termin wykorzystania wolnego.

radca prawny Andersen w Polsce

Rozpoczęły się wakacje, czyli czas, w którym najwięcej osób udaje się na urlop wypoczynkowy. Z pozoru prosta kwestia „urlopu” niejednokrotnie wiąże się jednak z licznymi pytaniami, zarówno pracowników jak i pracodawców. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć przynajmniej na niektóre z nich.

Nie zawsze konieczne 14 dni

Pierwszą kwestią wywołującą kontrowersje jest to, czy urlop wypoczynkowy (przynajmniej jeden w roku) musi trwać aż 14 dni. W art. 162 kodeksu pracy wskazano bowiem wprost, że „co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych”.

Z powyższego wynika, że jeśli pracownik jest zainteresowany takim dłuższym urlopem, to pracodawca powinien mu to umożliwić. Wydaje się jednak, że przepis ten nie ma charakteru kategorycznego. Jeżeli pracownik (z  jakichkolwiek względów) byłby zainteresowany wzięciem kilku krótszych urlopów w roku zamiast jednego dłuższego, to pracodawca może bezpiecznie zgodzić się na taki podział puli urlopowej. Podobnie dopuszczalna wydaje się sytuacja, w której pracownik wnioskuje o przesunięcie urlopu 14-dniowego na kolejny rok, a pracodawca wyraża na to zgodę. Trudno bowiem wyobrazić sobie, aby Państwowa Inspekcja Pracy bądź jakikolwiek inny organ „zmuszały” strony stosunku pracy do korzystania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12913

Wydanie: 12913

Spis treści

Cyfrowa Rzeczpospolita

Zamów abonament