Tory biegną przez nieruchomość. Czy trzeba płacić za użytkowanie wieczyste?
Użytkownicy wieczyści gruntów, na których zlokalizowana jest infrastruktura kolejowa, mogą liczyć na obniżenie lub nawet całkowite zniesienie opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Jakie warunki trzeba spełnić?
Infrastruktura kolejowa odgrywa kluczową rolę w rozwoju gospodarczym oraz w codziennym funkcjonowaniu państwa. Jej znaczenie jest niebagatelne, w szczególności w prawidłowym działaniu różnorodnych rodzajów przedsiębiorstw, które czerpią korzyści z efektywnego transportu dużych ilości towarów na duże odległości. Do ich grona możemy zaliczyć m. in. przedsiębiorstwa z sektora przemysłu motoryzacyjnego, budowlanego, rolniczego, naftowego i gazowego oraz pośredników dostarczających towary między centrami logistycznymi i magazynami.
Co więcej, obecność infrastruktury kolejowej na nieruchomości przedsiębiorstwa niesie ze sobą szereg korzyści, które często wykraczają poza typowe funkcje transportowe i logistyczne. Jednym z mniej oczywistych, ale istotnych aspektów, jest wpływ infrastruktury kolejowej na opłaty związane z użytkowaniem wieczystym nieruchomości.
W artykule omówimy: warunki uzyskania zwolnienia z opłat za użytkowanie wieczyste, przepisy regulujące te kwestie oraz korzyści, jakie płyną z tego dla użytkowników wieczystych nieruchomości. Przedstawimy też analizę konkretnego przypadku, który obrazuje praktykę Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego bezpodstawnego pobierania opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych infrastrukturą kolejową.
1. Prawne podstawy opłaty z tytułu użytkowania wieczystego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta