Jakie działania może podjąć gmina, by przeciwdziałać suszy?
Gmina może wprowadzić zakaz podlewania ogródków, ale wyjątkowo. Czy możne także zakazać koszenia trawników?
Niedobory wody w naszym kraju mają przede wszystkim wpływ na rolnictwo. Szczególnie dotkliwe, długotrwałe susze o dużym zasięgu terytorialnym mogą mieć niszczycielskie skutki w postaci znacznych strat i zahamowania wzrostu i produkcji roślin uprawnych. Przekłada się to na utratę dochodów i zmniejszenie produkcji żywności. Z drugiej strony susza zwiększa prawdopodobieństwo występowania pożarów, wpływając na zakres ich intensywności. Jakie działania można podjąć, by temu przeciwdziałać?
1. Czy można zakazać podlewanie ogródków?
W obecnym stanie prawnym takie ograniczenia mogą nastąpić jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Zgodnie z art. 31 ust. 5 prawa wodnego wojewoda posiada kompetencję do wydania aktu prawa miejscowego wprowadzającego czasowe ograniczenia w korzystaniu z wód. Może to polegać na ograniczeniu zakresu poboru wód lub wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, a także zmiany sposobu gospodarowania wodą w zbiornikach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta