Czy dodatkowe obowiązki zawsze wymuszają podwyżkę?
Polecenia pracodawcy muszą być zgodne z rodzajem pracy zapisanym w umowie pracownika. Czy jeżeli szef wykroczy poza ten zakres, to pracownik może odmówić albo mieć dodatkowe roszczenia?
∑ W związku z dynamicznym rozwojem mojej firmy chciałbym powierzyć pracownikom dodatkowe zadania. Nie chcę im za to płacić nadgodzin, bo uważam, że jakby chcieli, to mogliby pracować wydajniej i lepiej wykorzystywać czas na pracę. Wystarczyłoby mniej czasu spędzać np. na stołówce czy pogaduszkach. Czy mogę tak zrobić? – pyta czytelnik.
Powierzenie pracownikowi dodatkowego rodzaju pracy wymaga albo podwyższenia wynagrodzenia stosownie do rozmiaru dodatkowych obowiązków wykraczających poza te przewidziane w umowie (art. 13 k.p., art. 78 § 1 k.p., art. 80 zd. pierwsze k.p.), albo wypowiedzenia zmieniającego warunki zatrudnienia – w przypadku powierzenia dodatkowych obowiązków bez odpowiedniego podwyższenia wynagrodzenia. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 19 czerwca 2012 r. (II UK 282/11, LEX nr 1229811).
Rodzaj pracy
Strony stosunku pracy zawierając umowę o pracę określają w niej m.in. rodzaj pracy, miejsce lub miejsca jej wykonywania, wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem jego składników, jak też wymiar czasu pracy. W judykaturze zauważa się, że rodzaj pracy można określić w sposób bardziej lub mniej szczegółowy.
Określając go w sposób ogólny, strony pozostawiają pracodawcy – w ramach jego uprawnień kierowniczych – uszczegółowienie zakresu czynności pracownika. Zakres czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta