Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sygnaliści. Jak wdrożyć procedurę? Kogo i przed czym chronić?

08 sierpnia 2024 | Kadry i Płace | Alicja Strupagiel Luiza Wyrębkowska

Ustawa o sygnalistach wchodzi w życie już 25 września 2024 r. Czy każda firma musi wdrożyć system zgłoszeń wewnętrznych? Jak to zrobić, żeby ochronić sygnalistę i zadbać o interesy organizacji?

Temat sygnalistów pojawiał się w mediach wielokrotnie od 2021 r., a do dnia podpisania ustawy przez prezydenta przedstawiano wiele projektów ustawy, które miały ostatecznie doprowadzić do implementacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa. Ustawa w obecnym kształcie wejdzie w życie już 25 września 2024 r. Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym artykułem z serii dotyczącym ochrony sygnalistów. Odpowiadamy na najczęściej zadawane przez klientów pytania dotyczące samej ustawy, ale także jej wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstw i prowadzenie biznesu w Polsce.

∑ Kogo dotyczą obowiązki wynikające z ustawy?

Obowiązki wynikające z ustawy począwszy od 25 września 2024 r. dotyczą podmiotów prawnych, na których rzecz wykonuje lub świadczy pracę co najmniej 50 osób. Podmiotem prawnym w rozumieniu przepisów ustawy jest zarówno podmiot prywatny, jak i podmiot publiczny. Jest kilka wyjątków, jeśli chodzi o termin wejścia w życie przepisów. I tak np. czas do 25 grudnia 2024 r. mają organy publiczne właściwe do przyjęcia zgłoszenia zewnętrznego dotyczącego naruszenia prawa przez służby specjalne. Począwszy od 25 grudnia wchodzą w życie także przepisy ustawy dotyczące zgłoszeń zewnętrznych, w tym o rozpatrywaniu takich zgłoszeń przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12945

Wydanie: 12945

Spis treści
Zamów abonament