Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

15 sierpnia. Kiedy szef może zlecić pracę w święto?

08 sierpnia 2024 | Kadry i Płace | Justyna Helbing

Praca w niedziele i święta jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy pozwalają na to przepisy. Komu zatem pracodawca może zlecić pracę 15 sierpnia i co się należy za taką pracę?

Wakacje, a tym samym sezon urlopowy w pełni. Pracownicy z  pewnością wyczekują każdego dnia wolnego, aby cieszyć się piękną pogodą. Jedną z okazji do wypoczynku jest jak co roku 15 sierpnia, czyli katolickie święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Czy pracodawca w ogóle może zlecić pracownikowi wykonanie obowiązków w święto? W  jaki sposób powinien wynagrodzić tę pracę? Jakie zasady zastosować w stosunku do cudzoziemców pracujących w Polsce, którzy nie obchodzą tego święta?

Kiedy praca w święto jest dozwolona

Na wstępie warto podkreślić, że opisane poniżej reguły znajdą zastosowanie także dla każdego innego ustawowo wolnego dnia od pracy.

Co do zasady pracownicy nie powinni świadczyć pracy w niedziele ani w święta. Kodeks pracy wskazuje jednak pewne wyjątki, zgodnie z którymi praca w te dni jest dozwolona. Artykuł 15110 k.p. przewiduje szereg różnych okoliczności, które zostały uzależnione od:

∑ rodzaju prowadzonej działalności – np. praca w transporcie i komunikacji czy w rolnictwie i hodowli,

∑ systemu czasu pracy – praca zmianowa oraz system czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta,

∑ rodzaju wykonywanych zadań – np. przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób albo przy wykonywaniu niezbędnych remontów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12945

Wydanie: 12945

Spis treści
Zamów abonament