Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ograniczyć wyciek danych w firmie?

23 sierpnia 2024 | Biznes | Aleksandra Jusik Anna Zbierska

Dane medyczne, baza adresów e-mail, loginy lub dane wszystkich kontrahentów firmy – to przykłady danych, których może dotyczyć bezprawne ujawnienie. Dane osobowe stanowią cenny towar na rynku cyfrowym. Bywa, że ich pozyskanie stanowi przemyślane działanie konkurentów firmy. Czy można ograniczyć ryzyko ich wycieku?

Co jakiś czas media obiegają informacje o wycieku danych wśród dużych podmiotów gospodarczych. Najczęściej dotyka to danych finansowych, takich jak loginy do aplikacji bankowych, hasła do kont. Równie często wycieki obejmują dane medyczne, w tym wyniki badań, informacje o przyjmowanych lekach. Z szerszego, gospodarczego punktu widzenia, zauważyć można spore zainteresowanie również danymi biznesowymi, takimi jak informacje techniczne i technologiczne, know-how, czy listy klientów. Chociaż skala tych zjawisk jest ogromna, definicja samego pojęcia jest niezwykle prosta. Wyciek danych to nic innego jak niezamierzone i nieautoryzowane zdarzenie skutkujące ujawnianiem danych podmiotom nieupoważnionym. Co sprawia, że jedne przedsiębiorstwa są na niego narażone bardziej od innych?

Nie wszystkie dane równie cenne

Chociaż dla właścicieli danych każdy wyciek stanowić będzie naruszenie ich prywatności, w rzeczywistości nie wszystkie dane są równie atrakcyjne dla osób, które próbują je pozyskać. Dane osobowe możemy wycenić jak każdy inny towar. Na ryzyko ich niekontrolowanego ujawnienia wpływa to, jaka jest ich wartość rynkowa. Ta natomiast wynika z użyteczności danych i potencjalnych sposobów ich późniejszego wykorzystania. Dane dotyczące informacji finansowych mogą posłużyć m.in. do kradzieży tożsamości. Te...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12957

Wydanie: 12957

Spis treści
Zamów abonament