Świadectwo charakterystyki energetycznej zmienia ceny nieruchomości
Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie wprowadził jeszcze klas energetycznych do oznaczania budynków. Co one oznaczają? Jaki mają wpływ na wynajem i sprzedaż nieruchomości?
„Świadectwo charakterystyki energetycznej” było jednym z najczęściej wyszukiwanych w internecie haseł w kwietniu 2023 r. Wtedy bowiem wchodziła w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, sankcjonująca brak świadectwa dla sprzedawanej lub wynajmowanej nieruchomości. Nagłówki artykułów straszyły wówczas graczy rynkowych perspektywą kolejnych wydatków i dodatkowymi formalnościami do załatwienia. I chociaż temat świadectw w przestrzeni publicznej obecnie nieco przycichł, jego znaczenie realnie jest znacznie większe niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Czym właściwie jest EPC?
Świadectwo charakterystyki energetycznej (ang. energy performance certificate – EPC) to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku zgodnie z przeznaczeniem, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. Innymi słowy, poprzez zestawienie wskaźników energetycznych obliczonych w świadectwach dwóch różnych obiektów dowiemy się, który z nich jest tańszy w eksploatacji. Podobnie, jak w wyniku porównania literowych oznaczeń klas energetycznych sprzętów AGD.
Chociaż świadectwo oparte...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta