Drewniana odpowiedź na wyzwania budownictwa
Użycie drewna jest w naszych projektach osadzone w szerszym kontekście rozwiązań zrównoważonych – mówi Magdalena Pios, założycielka pracowni architektonicznej Ambient.
Pracownia Ambient otrzymała tegoroczną nagrodę Real Estate Impactor w kategorii inicjatywa wnosząca nową jakość za projekt pierwszego drewnianego biurowca w Warszawie. Będzie on wchodzić w skład kompleksu Poleczki Park na Ursynowie, którego inwestorem jest UBM Development. Wcześniejsze budynki Poleczki były stawiane w tradycyjnej technologii. Czyją inicjatywą było to, by kolejny zbudować z drewna?
UBM Development ma już na koncie kilka projektów zrealizowanych w technologii drewnianej i planuje kolejne. Z kolei Ambient jest firmą, która jako jedna z pierwszych w Polsce projektuje budynki drewniane, wychodząc poza skalę zabudowy jednorodzinnej. Użycie drewna wpisujemy w szerszy kontekst projektowania obiektów, które odpowiadają na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym, starając się jednocześnie zapewnić wysokiej jakości rozwiązania architektoniczne.
Początkowo biurowiec projektowany był w konstrukcji żelbetowej, ale postanowiliśmy jednak zmierzyć się z zastosowaniem drewna. Czyli w zasadzie inicjatywa była po obu stronach.
Tu zastrzeżenie: mówiąc „technologia drewniana”, mówimy o całej gamie rozwiązań, z których najbardziej popularnymi są drewno klejone warstwowo, klejone krzyżowo (CLT) i konstrukcja szkieletowa. W każdej z tych technologii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta