Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lucy – praciotka ludzkości

23 sierpnia 2024 | Rzecz o historii | Krzysztof Kowalski

Ta istota przyszła na świat po raz drugi, po z górą 3 milionach lat. Ponowne narodziny nastąpiły dokładnie w miejscu zgonu, we wschodniej Afryce, w Etiopii, w prowincji Afar, w pobliżu wioski Hadar, 150 km na północ od Addis Abeby, stolicy kraju. Etiopia była na ustach całego świata.

Wydarzyło się to niemal 50 lat temu. 24 listopada 1974 r. amerykańsko-francuska ekspedycja odkopała szczątki istoty praludzkiej sprzed 3,3 mln lat. Była to niebywała sensacja, ponieważ do tej pory nie odkryto w miarę  kompletnego szkieletu hominida starszego niż 100 tys. lat. To wykopalisko zrewolucjonizowało poglądy na pochodzenie człowieka – drzewo genealogiczne gatunku ludzkiego, mozolnie odtwarzane przez dziesięciolecia, runęło. W nauce pojawiło się pojęcie „pramatka ludzkości”.

Ekspedycją kierowało trzech profesorów: Maurice Taieb, Yves Coppens i Donald Johanson. 24 listopada 1974 r. student prof. Johansona – Tom Gray – natrafił na kość, co prawda nie pierwszą podczas tych wykopalisk, ale… „Następne wydobywane kości – wspominał prof. Coppens – miały taki sam wygląd, stan zachowania, kolor, stopień fosylizacji [skamienienia], toteż nie mieliśmy wątpliwości, już tam od razu na miejscu, przed oddaniem kości do analizy, że są to szczątki jednego, tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12957

Wydanie: 12957

Spis treści
Zamów abonament