Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa umowa urbanistyczna w ramach zintegrowanych planów inwestycyjnych

02 października 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Mirosław Sadowski Kamila Świerk

Wraz ze zintegrowanymi planami inwestycyjnymi będą negocjowane nowe umowy urbanistyczne między inwestorami a gminami. Na tym tle pojawiają się pytania o to, jakie postanowienia będą przedmiotem negocjacji i jaka może być ich treść w umowie.

Zintegrowany plan inwestycyjny (ZPI) został wprowadzony rok temu do ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (u.p.z.p.). Stanowi on szczególny rodzaj planu miejscowego, który tak jak zwykły plan miejscowy określa przeznaczenie terenu oraz warunki jego zabudowy i zagospodarowania, ale jest uchwalany na wniosek konkretnego zainteresowanego inwestora lub inwestorów. W zamian inwestor lub inwestorzy podejmują pewne zobowiązania w umowie urbanistycznej powiązanej z planem.

Zintegrowany plan inwestycyjny początkowo może uzupełniać, a od 2026 r. ma zastąpić uchwałę mieszkaniową wydawaną na podstawie ustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (lex deweloper). Zarówno zintegrowany plan inwestycyjny, jak i uchwała mieszkaniowa stanowią akty administracyjne wydawane jednostronnie przez radę gminy, powiązane i uzależnione od wcześniejszego zawarcia umowy cywilnoprawnej między gminą a inwestorem, który o taki plan lub uchwałę wnioskuje.

Uchwała mieszkaniowa może łączyć się z porozumieniem, które określa sposób realizacji inwestycji towarzyszącej w stosunku do inwestycji mieszkaniowej. Porozumienie nie jest obowiązkowe i było dotychczas zawierane w mniejszości przypadków. Odmiennie jest z umową urbanistyczną w ramach ZPI, która powinna być obowiązkowo zawierana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12991

Wydanie: 12991

Spis treści
Zamów abonament