Kiedy pracodawca nie zapłaci kosztów sądowych?
Przedsiębiorca ma małe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych w procesie z pracownikiem. Sąd przychyli się do tej prośby wyjątkowo, po zbadaniu sytuacji finansowej.
∑ Pracodawca zamierza zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej. Jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Ma jednak nierozliczone roszczenia wobec kilku pracowników, a kilku innych go chce pozwać. Czy w sytuacji, gdy pojawi się konieczność uiszczenia kosztów sądowych, może wnioskować o zwolnienie od tych kosztów? Pracodawca zatrudniał pracowników w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, ale ta okoliczność chyba sama przez się nie wyklucza prawa domagania się zwolnienia od kosztów sądowych, i to nawet gdyby dalej tę działalność prowadził? – pyta czytelnik.
Prowadzenie działalności gospodarczej zasadniczo wpływa na badanie takiego wniosku. Kryteria oceny wniosku pracodawcy z reguły są zupełnie inne niż w przypadku osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami. Procesy sądowe przedsiębiorców są koniecznym i nieodłącznym elementem obrotu gospodarczego. Dotyczy to tak procesów gospodarczych, jak i pracowniczych. Ta okoliczność schodzi na drugi plan jedynie wtedy, gdy pracodawca zaprzestał prowadzenia działalności i stało się to z powodu trudności gospodarczych.
Planowanie wydatków
Gdy o zwolnienie od kosztów sądowych wnioskuje firma prowadząca działalność, sąd w pierwszej kolejności bierze pod uwagę to, że pracodawca jako przedsiębiorca powinien uwzględniać koszty potencjalnych procesów sądowych przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta