Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy czas wypowiedzenia umowy można skrócić?

10 października 2024 | Kadry i Płace | Ryszard Sadlik

Kodeksowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę mają, co do zasady, charakter wiążący dla pracodawców. Wyjątkowo jednak można je skrócić. Czy dotyczy to też umów na czas określony?

Okresy wypowiedzenia umów o pracę – zawartych zarówno na czas nieokreślony, jak i określony – uregulowane zostały w art. 36 § 1 kodeksu pracy. Są one powiązane z długością zakładowego stażu pracy pracowników według zasady, że im dłuższy staż, tym dłuższy okres wypowiedzenia.

null

Co istotne, do tego stażu wlicza się pracownikowi również okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 k.p., a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika (art. 36 § 11 k.p.). Powoduje to konieczność uwzględniania dłuższych okresów zatrudnienia poszczególnych pracowników niż tylko tych wynikających z aktualnego zatrudnienia, a także stosowania odpowiednich do tego okresów wypowiedzenia.

W praktyce istotna jest możliwość skrócenia tych okresów. Może to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12998

Wydanie: 12998

Spis treści
Zamów abonament