Powódź 2024. Jeszcze więcej rozwiązań dla firm i pracowników
Nowelizacja ustawy powodziowej zwiększa uprawnienia pracowników mieszkających na terenach dotkniętych żywiołem. Przewiduje także więcej ułatwień dla poszkodowanych pracodawców.
Sejm uchwalił 1 października 2024 r. nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Czego konkretnie mogą spodziewać się teraz pracownicy i pracodawcy?
∑ Jaki jest zasięg terytorialny nowelizowanej ustawy?
Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy w przypadku wystąpienia powodzi, której rozmiary powodują konieczność szczególnych rozwiązań, gdy środki zastosowane przez właściwe organy administracji rządowej i organy jednostek samorządu terytorialnego okazały się niewystarczające, Rada Ministrów może wydać rozporządzenie, w którym określa zasięg terytorialny, rodzaj rozwiązań i okres ich stosowania. Takie rozporządzenie Rada Ministrów wydała 16 września 2024 r. (tekst jedn. DzU, poz. 1395; dalej: rozporządzenie). W wyniku tego na terenach dotkniętych powodzią stosowane są przepisy ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 654). Dotyczy to gmin, które wchodzą w skład następujących powiatów:
a) w województwie dolnośląskim – powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych, Legnica i Jelenia Góra, powiaty dzierżoniowski, lubański i świdnicki, powiaty bolesławiecki, jaworski, legnicki i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta