Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak skutecznie przeprowadzić rodzinną sukcesję firmy?

25 października 2024 | Biznes | Jacek Pawłowski Ewelina Grzelak

Komunikacja w rodzinie jest największym wyzwaniem w procesach sukcesyjnych. Brak zaproszenia do opiniowania kluczowych dla przyszłości firmy decyzji będzie źródłem konfliktów. Nie pozwoli również przedstawicielom młodszego pokolenia uczyć się od doświadczonych założycieli.

1. Jakie są pierwsze kroki w  planowaniu sukcesji?

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy jako założyciel/ka chcemy rozpocząć ten proces. Powinniśmy zaprosić do niego członków rodziny, zarówno tych aktywnych w biznesie jak i tych poza firmą i upewnić się czy oni też są tym zainteresowani. Kolejny, nie mniej ważny krok, to wygospodarowanie czasu i energii. Planowanie sukcesji wymaga pogodzenia z codziennymi obowiązkami. Warto też omówić cały proces z kimś, kto to już zrobił (inna firma, doradca) tak, żeby wiedzieć czego się należy spodziewać. Ułożenie harmonogramu regularnych spotkań z rodziną, spisanie tematów, o których trzeba porozmawiać, ustalenie celów procesu i tego, kto i w jaki sposób ma weryfikować postępy to kolejny ważny element sukcesyjnej układanki.

2. Jakie są modele sukcesji?

Podstawowym modelem sukcesji jest kontynuacja działalności założycieli przez sukcesora lub sukcesorów. Taka sukcesja przyjmuje dwa oblicza. Albo sukcesorzy przejmują jednocześnie zarządzanie i całość lub istotną część własności (udziałów, akcji), albo przejmują stery, natomiast własność firmy przejdzie na nich dopiero w przyszłości (w drodze testamentu).

W przypadku braku sukcesorów, chęci lub kompetencji po stronie sukcesorów do przejęcia firmy i jej prowadzenia można skorzystać z alternatywnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13011

Wydanie: 13011

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament