Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Milowy krok w drodze do transformacji

25 października 2024 | Ekonomia i rynek | rp.pl
Według ekspertów najlepsze na świecie warunki do budowy morskich elektrowni wiatrowych panują na Morzu Północnym, Żółtym, Wschodniochińskim i na Bałtyku
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Według ekspertów najlepsze na świecie warunki do budowy morskich elektrowni wiatrowych panują na Morzu Północnym, Żółtym, Wschodniochińskim i na Bałtyku

Bałtyk to jedno z najlepszych miejsc do rozwoju farm wiatrowych. Dobrze przeprowadzony proces inwestycji może przyspieszyć dekarbonizację polskiej gospodarki.

Do 2050 roku Unia Europejska ma być zeroemisyjna. To trudne zadanie szczególnie dla kraju takiego jak Polska, z węglową przeszłością. Jeszcze dziś węgiel stanowi ponad 60 procent krajowego miksu energetycznego. Powstają co prawda nowe źródła OZE na lądzie, ale są one niestabilne. Dużo większą efektywność mają morskie wiatraki na morzu, szczególnie te budowane na Bałtyku, gdzie panuje dobra wietrzność. To duża szansa dla Polski.

Morze z potencjałem

Według Międzynarodowej Agencji Energii oraz Global Wind Energy Council najlepsze na świecie warunki do budowy morskich elektrowni wiatrowych panują na Morzu Północnym, Żółtym, Wschodniochińskim i właśnie na Bałtyku.

Średnia prędkość wiatru w tych akwenach wynosi ok. 8–10 metrów na sekundę. Ørsted informuje, że przez około 90 procent czasu warunki wietrzne na Bałtyku są wystarczające, by prowadzić produkcję energii.

Jedynie przez około 9 procent czasu wiatr jest zbyt słaby, a przez 1 procent – zbyt silny. Jest to obszar o dużej wietrzności, a z drugiej strony to akwen o stosunkowo niedużej głębokości, co ułatwia inwestycje. Jak podkreśla Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Bałtyk jest najpłytszym morzem na świecie, jego średnia głębokość wynosi około 55 metrów.

Nic dziwnego, że chętnych do inwestycji nie brakuje. Morskie wiatraki budują PGE i duński Ørsted, Polenergia z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13011

Wydanie: 13011

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament