Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudna droga od projektu do rynku

25 października 2024 | Nauka | Maria szpakowska
Ważne jest, aby uczelnie współpracowały z firmami, aby studenci mieli możliwość pracy nad realnymi projektami
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Ważne jest, aby uczelnie współpracowały z firmami, aby studenci mieli możliwość pracy nad realnymi projektami

Polscy studenci mają nowatorskie pomysły, ale brak wsparcia oraz współpracy między uczelniami a biznesem powoduje, że wiele ciekawych projektów nie trafia na rynek. Jak umożliwić młodym wynalazcom realizację ich odkryć w kraju?

Nasz kraj słynie z wybitnych umysłów i pionierskich wynalazków, ale rzeczywistość coraz częściej pokazuje, że talent i wiedza to nie wszystko. Potrzebujemy umiejętności komercjalizowania odkryć. A w tej dziedzinie polska nauka i innowacyjność napotykają na spore wyzwania. Chwalimy się, że polscy młodzi wynalazcy mają potencjał, by zmieniać świat, tylko że coraz częściej – zamiast realizować swoje innowacyjne pomysły w kraju – wolą szukać sobie miejsca za granicą.

Eksperci z dziedziny edukacji z ubolewaniem przyznają, że szkolnictwo wyższe stawia w dużej mierze na teorię – studenci zdobywają wiedzę teoretyczną na wysokim poziomie, ale często brakuje im umiejętności praktycznych, a to one właśnie wydają się niezbędne do pracy nad rzeczywistymi projektami. Student informatyki na jednej z czołowych polskich politechnik ma dostęp do najnowszych technologii, uczy się zaawansowanych algorytmów. Ale po ukończeniu studiów nie ma już okazji, by przekształcić tę wiedzę w coś praktycznego, w coś, co mogłoby mieć zastosowanie w przemyśle. Wykładowcy akademiccy wytykają, że brakuje współpracy pomiędzy uczelniami a sektorem prywatnym – tego rodzaju współpracy, która pozwoliłaby na przenoszenie pomysłów z laboratoriów prosto do biznesu.

Krokiem naprzód są inicjatywy, takie jak Sieć Badawcza Łukasiewicz – to przykład nowoczesnego podejścia do edukacji, bo daje studentom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13011

Wydanie: 13011

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament