Upadłość deweloperska – czy nabywca straci prawo do mieszkania?
Bankructwo dewelopera nie przesądza o braku możliwości wykonania umów deweloperskich i uzyskania własności nieruchomości przez nabywców. Muszą jednak zostać spełnione określone warunki.
Prawo upadłościowe reguluje zasady, według których wierzyciele wspólnie dochodzą swoich roszczeń od niewypłacalnego dłużnika. W uproszczeniu chodzi tutaj o zbiorową windykację skierowaną wobec dłużnika, który nie jest wstanie spłacić swoich zobowiązań. Zgodnie z ogólnymi dyrektywami, cała procedura upadłościowa ma przebiegać w taki sposób, aby roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w jak najwyższym stopniu, a jeśli racjonalne względy na to pozwolą – dotychczasowe przedsiębiorstwo dłużnika zostało zachowane.
Ogólne zasady prawa upadłościowego doznają modyfikacji wtedy, gdy upadłość zostaje ogłoszona wobec dewelopera. W takim przypadku, szczególną ochroną zostaje objęta ta grupa wierzycieli upadłego, którym przysługuje status nabywcy z umów deweloperskich. Cała procedura zyskuje wówczas dodatkowy cel - doprowadzenie do zaspokojenia nabywców w drodze przeniesienia na nich własności lokali, jeżeli tylko racjonalne względy na to pozwolą.
∑ Uproszczony przebieg upadłości prowadzonej na zasadach ogólnych
Ogłoszenie upadłości niewypłacalnego dłużnika następuje wskutek postanowienia sądu (wydawanego na wniosek legitymowanego do tego podmiotu). Sąd nie może ogłosić upadłości z urzędu, bez wpływu wniosku zgłoszonego przez podmiot do tego uprawniony, czyli w praktyce albo przez samego dłużnika albo jego wierzyciela osobistego. Wraz z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta