Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Plan ogólny w każdej gminie od 2026 roku. Co to oznacza dla mieszkańców?

29 października 2024 | Administracja i samorząd | Malwina Kołodziej

Plany ogólnie nie zastąpią ani nie zmienią obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Od 1 stycznia 2026 r., plan ogólny będzie jednak uwzględniany przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które będą pełniły rolę tzw. planów szczegółowych.

Reforma planowania przestrzennego, zapoczątkowana ustawą z 26 maja 2023 roku o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, wprowadziła znaczące zmiany w polskim systemie planowania przestrzennego. Zmiany potrzebne, ponieważ dotychczasowy system planowania przestrzennego się nie sprawdził. Funkcjonujące w gminach studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego okazało się zbyt mało skutecznym narzędziem w zarządzaniu przestrzenią. Było co prawda brane pod uwagę przy tworzeniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jednak nie posiadało charakteru przepisu powszechnie obowiązującego. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego - z uwagi na swoją fakultatywność - nie pokrywały natomiast całości terytorium kraju. Pod koniec 2021 roku łączna powierzchnia gmin pokryta planami wyniosła 9,9 mln ha, czyli tylko 31,7 proc. powierzchni kraju. Odpowiedzią na te problemy miało być wdrożenie do porządku prawnego dokumentu planistycznego na szczeblu lokalnym – planu ogólnego gminy.

Czym jest plan ogólny?

Zgodnie z założeniami, plan ogólny miał być z jednej strony dokumentem wyznaczającym ogólne kierunki zagospodarowania przestrzennego, a z drugiej w pełni „legalnym” w obrocie prawnym źródłem powszechnie obowiązującego prawa. W wyniku nowelizacji wprowadzono w art. 2 pkt 22 Ustawy z 27 marca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13014

Wydanie: 13014

Spis treści
Zamów abonament