Dochody samorządów: nowa ustawa to dopiero początek zmian
Na skutek zmiany ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego do samorządów ma trafić w 2025 r. o 26 mld zł więcej niż w roku bieżącym – mówi Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Zakończyły się prace legislacyjne nad ustawą 1 października 2024 r.
o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jakie zmiany wprowadza ta ustawa?
To zupełnie nowa regulacja, swoista rewolucja w zakresie kształtowania dochodów jednostek samorządu terytorialnego (dalej: jst). Kluczowe jest w niej powiązanie dochodów jst z dochodami naszych mieszkańców i naszych przedsiębiorców. Jest to dobre rozwiązanie, które będzie wyzwalało w samorządach motywację do tego, żeby dbać o dochody mieszkańców i przedsiębiorców, robić, co możliwe, żeby gospodarka się rozwijała, a mieszkańcy mieli pracę.
To ważne, aby korekty przepisów podatkowych podejmowane centralnie nie wpływały, tak jak do tej pory, na dochody samorządów terytorialnych. Jeśli np. zostanie zrealizowana deklaracja polityków o podniesieniu progu kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł, to nie wpłynie to niekorzystnie na dochody jst, które powiązane będą z dochodami mieszkańców nieobciążonymi podatkiem.
Na jakie jeszcze zmiany wprowadzane ustawą powinni zwrócić uwagę samorządowcy?
Podstawą do uzyskania przez jst określonych dochodów będą potrzeby wydatkowe gmin, powiatów i województw na realizację usług publicznych. Jeżeli wyliczone dla jst potrzeby wydatkowe będą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta