Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Muzeum dla ludzi

29 października 2024 | Opinie | Marcin Napiórkowski
autor zdjęcia: PAP/Tomasz Gzell
źródło: Rzeczpospolita

Chciałbym, żeby Muzeum Historii Polski stało się laboratorium, w którym powstają nowe opowieści nie tylko o przeszłości, ale także o możliwych przyszłościach – pisze nowy dyrektor MHP.

Nie potrafimy już czytać tak jak kiedyś. W świecie smartfonów i mediów społecznościowych coraz więcej z nas traci „umiejętność głębokiego czytania” (deep literacy) – długiego, wnikliwego skupienia na tekście. Wraz z nią gubimy pewne zdolności: gorzej idzie nam porównywanie scenariuszy; trudniej przychodzi wczucie się w cudzy punkt widzenia (czytanie uruchamia neurony lustrzane); wraz ze skróceniem okienka uwagi (attention span) mamy nie tylko problem ze skupieniem się na czytanym tekście, lecz także płycej sięgamy wyobraźnią we własną przeszłość i przyszłość.

Zmiany te dotykają nas wszystkich, najsilniej jednak najmłodsze pokolenia. Niepokojącemu zubożeniu w jednych obszarach towarzyszy jednak rozwój innych cennych kompetencji. Z kulturą smartfonów potencjalnie wiąże się większa wspólnotowość, zdolność do działania wielowątkowego i nielinearnego, a także niższy próg reakcji na niesprawiedliwość i łatwiej rozniecający się zapał. Niestety, zapał często trwa krótko, wyczerpuje się w oburzeniu i trudno go przełożyć na konkretne działania. Ciemną stroną błyskawicznych emocjonalnych reakcji jest epidemia depresji i innych chorób psychicznych oraz niska samoocena. Jednocześnie media społecznościowe kierowane podsycającymi emocje algorytmami prowadzą do polaryzacji i izolacji w bańkach.

W podzielonym świecie ważniejsze niż kiedykolwiek staje się znalezienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13014

Wydanie: 13014

Spis treści
Zamów abonament