Chory lokator Europy
To historia upadku starannie wykształconego narodu. Niemiecka polityka historyczna jest więc niebezpieczna, ponieważ pozbawia historię funkcji ostrzegawczych. Historia fałszowana przestaje nas chronić.
Hannah Arendt, powołując się na niemieckiego lekarza i pisarza Friedricha Recka-Malleczewena, autora „Dziennika lat trwogi”, oraz arystokratę hrabiego Hansa von Lehndorffa, twórcę „Dziennika z Prus Wschodnich”, przywołuje sceny, jakie rozegrały się latem 1944 roku w Bawarii i w styczniu 1945 roku w Królewcu: obaj mężczyźni spotkali się wtedy z twierdzeniem, że z miłości do narodu niemieckiego Hitler go prędzej zagazuje, niż pozwoli mu poznać gorzki smak porażki – zwłaszcza zadanej przez Rosjan.
Dzięki sprytowi i łapówce Gregor Ziemer, dyrektor Amerykańskiej Szkoły w Berlinie, w przededniu wybuchu II wojny światowej odwiedził niemieckie żłobki, szkoły oraz domy opieki dla ciężarnych. Następnie opisał to w książce „Jak wychować nazistę. Reportaż o fanatycznej edukacji” (tytuł wydanego w 1941 roku oryginału jest jeszcze bardziej złowieszczy: „Education for Death”). Przysłuchiwał się uczniom i nauczycielom, skrupulatnie notując: „Chłopiec wolał matematykę, szczególnie geometrię, bo dowiadywał się o kątach trajektorii (…) przy bombardowaniu miast”, a „Dziewczęta siedziały zafascynowane. Kiedy lekcja dobiegała końca, w ich sercach płonęła nienawiść do Polaków”. Rozmawiał z niezamężnymi kobietami w ciąży: „Rodzimy dzieci dla Państwa i Adolfa Hitlera, który uosabia Państwo”. Wracał do Stanów Zjednoczonych z przekonaniem, że Niemcy „wykopaliby własne groby, gdyby [Hitler –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta