Brak podmiotów powiązanych nie oznacza braku obowiązków cen transferowych
Przy ustalaniu obowiązków z zakresu cen transferowych podatnicy często pomijają transakcje z podmiotami niepowiązanymi, m.in. z rajów podatkowych, chociaż nie powinni. Uwaga, progi wartości tych transakcji są dość niskie.
Obowiązkom z zakresu cen transferowych podlegają nie tylko transakcje kontrolowane realizowane z podmiotami powiązanymi, ale również transakcje inne niż kontrolowane, czyli transakcje z kontrahentami niepowiązanymi m.in. z rajów podatkowych.
Raje podatkowe
Lista krajów i terytoriów uznawanych za raje podatkowe została wskazana w rozporządzeniu ministra finansów z 28 marca 2019 r. Na tej liście znajduje się 26 krajów i terytoriów, których systemy podatkowe uznano za stosujące szkodliwą konkurencję podatkową. Wśród nich znajdują się m.in. Hongkong, Panama, Bahrajn i Liberia. Na moment publikacji artykułu pojawił się projekt rozporządzenia ministra finansów w zakresie wykazu krajów i terytoriów uznawanych za raje podatkowe. Zgodnie z projektem z listy zostanie wykreślone Księstwo Andory. W przypadku zawierania transakcji z podmiotem mającym siedzibę lub zarząd w kraju lub na terytorium znajdującym się na tej liście należy przeanalizować, czy powstaną obowiązki z zakresu cen transferowych.
Oprócz listy sporządzonej przez ministra finansów, istnieje też lista publikowana przez Radę Unii Europejskiej. Obecnie zawiera ona wykaz 12 jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej, a od roku 2023 znajduje się na niej Federacja Rosyjska. Pomiędzy listą wydaną przez ministra...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta