Co się dzieje z moralnością finansową Polaków?
Niepokojące jest to, że w Polsce, co pokazują badania, mamy duże przyzwolenie na niepłacenie alimentów. Przymykamy oko na niewywiązywanie się z tego obowiązku – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, wiceprezes BIK.
Jak dziś wygląda sytuacja finansowa polskiego konsumenta? Umarł, nie umarł? Bo różne głosy ekonomistów do nas dochodzą…
Konsument nie umarł i ma się dobrze, choć może jest bardziej ostrożny. Świadczą o tym choćby dane pokazujące dynamikę kredytów gotówkowych czy ratalnych. Tak naprawdę nie mieliśmy tzw. Black Weeka, a możemy mówić o Black Month. Jesteśmy w trakcie pożyczkowych żniw dla banków i instytucji finansowych. Więc konsument ma się nieźle, aczkolwiek potrzebuje kredytu i w każdym z produktów finansowych sprzedawanych zarówno przez banki, jak i instytucje pożyczkowe mamy w tym roku wzrosty.
Jednocześnie, żeby ten obraz nie był taki całkiem jednoznaczny, to relacja portfela kredytów konsumpcyjnych do PKB w Polsce istotnie spada. W 2019 roku było to ponad 9 proc., a w 2023 już tylko 6,4 proc. Więc w relacji do PKB zadłużamy się coraz mniej, bo społeczeństwa bardziej rozwinięte mają mniej kredytów konsumpcyjnych, a więcej inwestycyjnych, hipotecznych, czyli na długoterminowe cele. Oczywiście były takie lata, że wzrosty akcji kredytowej były niższe niż inflacja albo podobne do inflacji, czyli tak naprawdę rynek stał w miejscu.
A jak Polacy radzą sobie ze spłatą zaciąganych kredytów i pożyczek? Co widać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta