Bardzo trudny rok dla filmowców
W kinie amerykańskim wciąż czuło się skutki strajku aktorów. Polskie środowisko filmowe dotknęły afery i zawirowania.
Za oceanem strajk scenarzystów i aktorów 2023 roku zahamował produkcję filmową na wiele miesięcy. Sporo ekip nie zdążyło ze swoimi przebojami na ostatnie lato lub jesień i przeniosło ich premiery na rok 2025.
Sukcesy kasowe odnosiły głównie animacje dla dzieci: „W głowie się nie mieści 2” (1,7 mld dol. wpływów), „Deadpool & Wolverine” (1,35 mld), „Gru i Minionki pod przykrywką” (608 mln), „Vaiana 2” (300 mln), „Kungfu Panda 4” (193 mln). Do tego filmy bardziej ambitne „Diuna 2”(714 mln) i „Wicked” (477 mln). Dopiero w drugiej dziesiątce uplasował się „Gladiator II” Ridleya Scotta, za klęskę uznano wynik „Jokera 2”. Więcej hitów aktorskich może pojawić się w przyszłym roku, wśród nich m.in. kolejna „Bridget Jones”, już jako matka dwojga dzieci.
Ambitne Oscary
Sytuacja wygląda inaczej, gdy spojrzy się na tegorocznych faworytów oscarowych. Już nominacje do Złotych Globów były zaskoczeniem. Rozszerzone o krytyków ze świata gremia głosują na filmy artystyczne, często niełatwe. Jak znakomita opowieść o wyborach papieża „Konklawe” czy „Prawdziwy ból” Jessy’ego Eisenberga – rozgrywający się w Polsce dramat dwóch amerykańskich braci, którzy po śmierci babki szukają śladów swoich żydowskich przodków.
To niełatwy film o losach czarnoskórych mieszkańców Ameryki „Nickle Boys” czy dwa głośne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta