Polskie banki zdecydowanie zyskowniejsze niż zachodnie
Jeszcze niedawno sektor bankowy grzmiał o swojej niskiej rentowności i niedoborach kapitałowych. Teraz na odsetkach zarabia niemal najwięcej w Unii. Po części to efekt rzeki pieniędzy płynącej na konta.
Całkowita marża przychodów w polskim sektorze bankowym na tle banków z krajów strefy euro okazuje się dosyć wysoka – wynika z raportu Związku Banków Polskich „Infokredyt 2024”. W pierwszej połowie tego roku wynosiła 4,05 proc., wyższa była tylko w Słowenii, Łotwie i Estonii. Za Polską plasują się wszystkie kraje zachodniej Europy, w tym Hiszpania (3,38 proc.), Holandia (2,1 proc.) czy Niemcy (1,74 proc.).
Porównanie marż w Polsce i strefie euro
Również najważniejszy wskaźnik dla badania efektywności banków – marża odsetkowa była w pierwszej połowie tego roku jedną z najwyższych ma tle krajów strefy euro – podaje ZBP w raporcie. Wynosiła ok. 3,4 proc., dla porównania – we Francji i Niemczech – poniżej 1 proc.
Z czego wynika tak wysoka rentowność polskich banków z działalności operacyjnej? – Taki poziom marż jest efektem sytuacji, w której mamy wysoki poziom stóp procentowych, jednocześnie słabą akcję kredytową i bardzo silną strukturalną nadpłynność sektora – mówi „Rzeczpospolitej” Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.
Rzeczywiście, stopy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta