Obowiązki z zakresu cen transferowych obowiązują także w specjalnych strefach
Podatnik (także strefowy) musi przygotować dokumentację cen transferowych, analizę i formularz TPR dla transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi zagranicznymi i krajowymi, jeśli transakcje te przekraczają ustawowe progi.
Strefy ekonomiczne wspierają rozwój regionów, wzmacniając ich lokalny potencjał i eliminując bariery utrudniające inwestycje. Zachętą do inwestowania na ich terenie jest system ulg podatkowych oferowany przedsiębiorcom. Specjalne strefy ekonomiczne tworzone są na całym świecie w celu tworzenia korzystnych warunków podatkowych oraz innych udogodnień dla przedsiębiorców. W Polsce początkowo zwolnienia wskazane zostały w ustawie z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE). Nowe zasady określono natomiast w ustawie z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (PSI).
Z jednej strony przedsiębiorcy są zachęcani do rozwijania działalności w strefach ekonomicznych. Jednak z drugiej strony orzecznictwo generuje niepewność podatkową w zakresie obszarów, które w standardowych przypadkach nie są już przedmiotem wątpliwości interpretacyjnych. Wskazane obszary związane są również z tematyką cen transferowych.
Na potrzeby niniejszego artykułu jednostki korzystające ze zwolnień podatkowych (zwolnień strefowych lub na podstawie decyzji o wsparciu) nazywane będą łącznie podmiotami strefowymi i pozastrefowymi (niestrefowymi).
Z perspektywy cen transferowych kluczowe jest to, czy podział dochodu pomiędzy zakład strefowy i pozastrefowy odbywa się na warunkach rynkowych. Co ważne, podmioty strefowe nie są zwolnione z obowiązków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta