Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy korzyść odnosi pracodawca, pracownik nie zapłaci PIT

23 grudnia 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Krzysztof Wiesław Żukowski

Pracownicy mobilni świadczą pracę w podróży po kraju lub za granicą.Świadczenia, które otrzymują nieodpłatnie od pracodawcy, nie zawsze są dla nich przychodem ze stosunku pracy.

W praktyce każda grupa pracowników lub współpracowników może otrzymywać od pracodawcy nieodpłatne świadczenia w postaci różnych dofinansowań. Wśród tych pracowników są tzw. pracownicy mobilni. Nie zawsze świadczenia, które otrzymują nieodpłatnie od pracodawcy, są dla nich przychodem ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

∑ Co to jest nieodpłatne świadczenie?

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują nieodpłatnych świadczeń, podobnie jak nie zawierają definicji pracownika mobilnego. Pojęcia te zostały jednak wypracowane w orzecznictwie. W uchwałach z 18 listopada 2002 r. (FPS 9/02) oraz z 16 października 2006 r.(FPS 1/06) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że na gruncie ustawy o PIT termin „nieodpłatne świadczenie” ma „szerszy zakres niż w prawie cywilnym, obejmuje bowiem wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub z inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13059

Wydanie: 13059

Spis treści
Zamów abonament