W jakim zakresie ujawnić wpływ filaru 2 w sprawozdaniu finansowym
Trudno obecnie jednoznacznie rozstrzygnąć, w którym roku po raz pierwszy podatek wyrównawczy powinien obciążyć wynik finansowy jednostki sporządzającej sprawozdania finansowe na podstawie ustawy o rachunkowości. Wątpliwości powstają też na tle stosowania zmienionego Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 12.
Podatek wyrównawczy, zwany także globalnym podatkiem minimalnym, obowiązuje już m.in. w Wielkiej Brytanii oraz w większości państw unijnych. Niedługo Polska dołączy do grona tych państw, co sprawia, że wśród potencjalnych podatników tego podatku rosną wątpliwości interpretacyjne w zakresie funkcjonowania nowego systemu opodatkowania. Jednym z istotnych obszarów jest możliwy wpływ podatku wyrównawczego na sytuację finansową poszczególnych jednostek, którego odzwierciedlenie znajduje się w pierwszej kolejności w jednostkowych, a ostatecznie w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych będących zasadniczą podstawą obliczania nowego podatku.
Standardy
Najpowszechniejszy standard konsolidacji sprawozdań finansowych oparty jest na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości i Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (dalej łącznie jako MSSF), obecnie rozwijanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (dalej: IASB). W Unii Europejskiej MSSF są przyjętym w formie rozporządzenia obligatoryjnym skonsolidowanym standardem sprawozdawczości finansowej m.in. dla spółek notowanych na unijnych giełdach papierów wartościowych. W pozostałym zakresie zarówno jednostkowe, jak i skonsolidowane sprawozdania finansowe są najczęściej sporządzane na podstawie krajowych standardów rachunkowości,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta