Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Interesujemy się wszystkim, co dotyczy gospodarki i deregulacji

23 grudnia 2024 | Prawo co dnia | Szymon Cydzik

Liczymy, że uda nam się uregulować sprawy, które dotyczą naszego samorządu, ale też funkcjonowania na rynku usług prawnych nieprofesjonalnych firm świadczących usługi prawne – mówi Włodzimierz Chróścik, prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych.

W nowym składzie Krajowej Rady Radców Prawnych nie ma przedstawiciela izby olsztyńskiej, której dziekanem jest Michał Korwek – pana kontrkandydat, który uzyskał drugie miejsce w wyborach na prezesa. Czy to forma zemsty na niepokornej izbie?

Zdecydowanie nie. To raczej często formułowany „chwytliwy” zarzut, którym uzasadniane jest wiele półprawd. O składzie Krajowej Rady Radców Prawnych decydują zgromadzenia izb, wybierając jednego członka, i Krajowy Zjazd Radców Prawnych (322 delegatów), wybierając 40 członków. Każda izba ma w Krajowej Radzie co najmniej jednego delegata, tzw. stałego członka. W tym wypadku jeszcze przed wyborami swoją kandydaturę zgłosił sam dziekan, a następnie zrezygnował z tego miejsca, by móc kandydować na stanowisko prezesa. W tej sytuacji izba olsztyńska wyłoni nowego delegata i będzie mieć zapewnioną reprezentację. Z tego co wiem, wybór nastąpi w styczniu.

Z kolei izba lubelska ma tylko jednego przedstawiciela, a jest większa niż niektóre izby mające np. trzech. O marginalizacji tej izby mówili kontrkandydaci przed zjazdem. Powodem miało być m.in. zainicjowanie zjazdu nadzwyczajnego w 2018 r.

Były dziekan izby krakowskiej Marcin Sala-Szczypiński niedawno na łamach „Rz” pisał o tym, że delegaci z jego izby bali się na niego głosować, bo potem mogliby być marginalizowani. Jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13059

Wydanie: 13059

Spis treści
Zamów abonament