Interesujemy się wszystkim, co dotyczy gospodarki i deregulacji
Liczymy, że uda nam się uregulować sprawy, które dotyczą naszego samorządu, ale też funkcjonowania na rynku usług prawnych nieprofesjonalnych firm świadczących usługi prawne – mówi Włodzimierz Chróścik, prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych.
W nowym składzie Krajowej Rady Radców Prawnych nie ma przedstawiciela izby olsztyńskiej, której dziekanem jest Michał Korwek – pana kontrkandydat, który uzyskał drugie miejsce w wyborach na prezesa. Czy to forma zemsty na niepokornej izbie?
Zdecydowanie nie. To raczej często formułowany „chwytliwy” zarzut, którym uzasadniane jest wiele półprawd. O składzie Krajowej Rady Radców Prawnych decydują zgromadzenia izb, wybierając jednego członka, i Krajowy Zjazd Radców Prawnych (322 delegatów), wybierając 40 członków. Każda izba ma w Krajowej Radzie co najmniej jednego delegata, tzw. stałego członka. W tym wypadku jeszcze przed wyborami swoją kandydaturę zgłosił sam dziekan, a następnie zrezygnował z tego miejsca, by móc kandydować na stanowisko prezesa. W tej sytuacji izba olsztyńska wyłoni nowego delegata i będzie mieć zapewnioną reprezentację. Z tego co wiem, wybór nastąpi w styczniu.
Z kolei izba lubelska ma tylko jednego przedstawiciela, a jest większa niż niektóre izby mające np. trzech. O marginalizacji tej izby mówili kontrkandydaci przed zjazdem. Powodem miało być m.in. zainicjowanie zjazdu nadzwyczajnego w 2018 r.
Były dziekan izby krakowskiej Marcin Sala-Szczypiński niedawno na łamach „Rz” pisał o tym, że delegaci z jego izby bali się na niego głosować, bo potem mogliby być marginalizowani. Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta