Cenny rękopis nie wróci szybko
Resorty kultury oraz dyplomacji nie potwierdzają informacji, które pojawiły się w niemieckich mediach, aby trwały negocjacje na temat zwrotu pakietu dzieł sztuki, w tym manuskryptu średniowiecznej pieśni „Gaude Mater Polonia”.
Fragment tej późnośredniowiecznej pieśni został znaleziony w poprzednim roku w Bibliotece Państwowej w Berlinie. Znajdują się na nim pieczęcie, które wskazują, że rękopis ten znajdował się w Bibliotece Seminaryjnej w Płocku. Odkrycie to jako pierwszy opisał portal TVN 24.
Biblioteka Seminaryjna w Płocku posiadała przed II wojną światową jedną z najcenniejszych kolekcji starych ksiąg. W 1941 roku zostały one wywiezione przez Niemców.
Być może teraz odnaleziono jeden z najstarszym zapisów średniowiecznego hymnu, który powstał prawdopodobnie w połowie XIII wieku. Najstarszy znany zapis „Gaude Mater Polonia” pochodzi z około 1372 roku i znajduje się w „Antyfonarzu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta