Polskie start-upy częściej odnoszą sukcesy za granicą
Brakuje standaryzacji procedur, dokumentacji i terminologii, a także wystarczającego mapowania ekosystemu start-upowego.
Polskie sukcesy za granicą rodzą pytanie: dlaczego większość osiągnięć naszych startupów ma miejsce poza krajem? Mimo ogromnego potencjału technologicznego i utalentowanych przedsiębiorców polskie firmy częściej rozwijają się w zagranicznych ekosystemach, które oferują bardziej sprzyjające rozwojowi warunki. Dla porównania Szwecja z ponad 20 jednorożcami start-upami wycenianymi na co najmniej miliard dolarów jest jednym z europejskich liderów w przeliczeniu na mieszkańca, podczas gdy Polska jedynie z kilkoma jednorożcami (inPost, Eleven Labs, Techland, Allegro, CD Projekt) plasuje się bliżej końca tego rankingu. Jeszcze większą przepaść widać w inwestycjach – w 2022 roku Londyn przyciągnął 30 miliardów dolarów inwestycji w start-upy, podczas gdy Warszawa niecały miliard.Choć liczba polskich projektów start-upowych jest stosunkowo duża, problemem pozostaje niski wskaźnik osiągania tzw. punktu zapłonowego (ang. ignition point), czyli momentu, w którym start-upy zaczynają dynamicznie skalować swój model biznesowy.
Brak silnej inkubacji
Za osiągnięcie punktu zapłonowego, kluczowego momentu dla dynamicznego wzrostu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta