Mniejszy popyt na rynku najmu. Będą przeceny?
Spadek zainteresowania mieszkaniami na wynajem zmusza właścicieli do konkurowania ceną. Część wynajmowanych lokali trafia na sprzedaż. Eksperci nie wykluczają korekty stawek najmu w 2025 roku.
Popyt na mieszkania na wynajem spada. – W listopadzie zainteresowanie ogłoszeniami najmu – mierzone liczbą kontaktów nawiązanych przez poszukujących z ogłoszeniodawcami – było o 16 proc. mniejsze niż w październiku – podaje Rafał Bieńkowski z portalu Nieruchomosci-online. – To typowa sytuacja dla III kwartału. W końcówce roku popyt na rynku najmu się schładza – zaznacza. Zainteresowanie ofertami najmu w listopadzie tego roku było mniejsze niż w listopadzie ubiegłego roku o 6 proc.
O mniejszym popycie na wynajem mieszkań mówi też pośrednik Marcin Drogomirecki, ekspert rynku nieruchomości. – Po będącym już historią wzmożonym popycie „uchodźczym” i niedawnym studenckim szczycie na rynku najmu przypadającym na III kwartał roku od października popyt na mieszkania stale słabnie – mówi. – Taka tendencja będzie się utrzymywać do stycznia, kiedy to można się spodziewać niewielkiego ożywienia. Prawdopodobnie nie będzie jednak ono na tyle duże, by istotnie zmienić sytuację na rynku, na którym już od wielu miesięcy obserwuję wyraźną nadpodaż ofert, a średnie stawki najmu netto, po sezonowym, niewielkim wzroście, ponownie spadły.
Anton Bubiel, prezes Rentier.io i dyrektor SonarHome, mówi o zmniejszeniu oferty mieszkań na wynajem. – Nie jest to jednak drastyczny spadek, raczej delikatne sezonowe zmniejszenie podaży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta