Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Jak tworzyć, zarządzać albo zrezygnować?
Obowiązek utworzenia funduszu socjalnego zależy od stanu zatrudnienia. Ale pracodawca może zwolnić się z tego obowiązku, chyba że należy do sektora budżetowego.
∑ Kto jest zobowiązany utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs)?
Obowiązek utworzenia zfśs mają pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty według stanu na 1 stycznia danego roku. Z kolei pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 dzień danego roku co najmniej 20, ale mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, tworzą fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Ponadto ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 288; dalej ustawa o zfśs) stanowi, że zfśs muszą obligatoryjnie prowadzić pracodawcy z sektora budżetowego, niezależnie od liczby zatrudnionych osób.
∑ Na co wolno przeznaczać środki gromadzone w ramach zfśs?
Środki te można przeznaczyć na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego. Ustawa o zfśs przez działalność socjalną rozumie usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta