Gwarancje całego NATO dla Kijowa
W środę w Warszawie naszkicowano warunki, na jakich mogłaby się zakończyć wojna za naszą wschodnią granicą.
To jest zasadniczo poruszanie się we mgle. Premier Donald Tusk, na pięć dni przed inauguracją prezydentury Donalda Trumpa, przyznał po rozmowach z ukraińskim przywódcą: „Nie znamy scenariusza na nadchodzące tygodnie”. Wołodymyr Zełenski podkreślił natomiast, że choć przedstawiciele ukraińskich władz próbują nawiązać kontakt z administracją Trumpa, a on sam chce się spotkać z przyszłym amerykańskim przywódcą, to na razie terminu takiego szczytu nie ma, a plany nowej amerykańskiej administracji pozostają mu nieznane.
– Fakt, że Donald Trump przedłużył o pół roku czas, jaki sobie daje na przywrócenie pokoju, uważamy za sygnał polityczny. Pokazuje, że nowy prezydent USA zaczyna zdawać sobie sprawę, jak złożona to jest sprawa – powiedziały jedynie „Rzeczpospolitej” polskie źródła dyplomatyczne.
Ukraina, Polska i szerzej Unia Europejska chcą jednak być gotowe na ruchy Białego Domu. I mieć zarys planu, który mógłby położyć kres wojnie.
Integralność terytorialna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta